Какво всъщност е “ушната кал”?
- Се явява естествен овлажнител, предпазващ кожата в ухото да стане твърде суха
- Улавя мръсотия и прах, преди да достигнат дълбоката част на канала
- Абсорбира мъртвите кожни клетки и остатъците
- Предотвратява достигането на бактерии и други инфекциозни организми до вътрешното ухо
Какво количество приемаме за норма?
Защо специалистите отхвърлят употребата на клечки за уши?
Както стана вече ясно, една от основните функции на ушната кал е почистващата. Триенето на кожата на канала с клечка стимулира изпращането на импулс до мозъка, който възприема дразнителя като “чуждо тяло”. В резултат на това имаме обратен отговор, който се изразява в засилване на функцията на жлезите отговорни за производството на ушна кал. В допълнение на това, при натрупано вече количество в предверието на канала, именно клечката спомага за набутване и оформянето на церуменална тапа пред тъпанчевата мембрана. Като резултат, по време на преглед УНГ специалистите се натъкват на показаната картина.
Не навременното отстраняване на ушната кал в този й вид, създава предпоставка за развитие на възпалителен процес и силен дискомфорт до болка при допир с тъпанчевата мембрана. Значително намален слух и шум са други два много характерни симптом, които допълнително усилват неприятното чувство в пациентите.
Препоръките относно хигиената на ушите са за почистване с хавлия или друг вид кърпа, с които да се забърсва само входната част на канала и ушната мида. Употребата на спрей за почистване е удачна в случаи на оскъдно количество церумен. При наличие на вече образувана тапа, тяхнато използване единствено улеснява почистващия процес от страна на лекуващия лекар, но само след предписване от специалист. Не се препоръчва своеволното използване на капки, спрей или други почистващи средства при наличие на някой от описаните по – горе симптоми. Неправилната употреба може да доведе до редица усложнения. Правилно в случая е навременната консултация с УНГ лекар, поради риск от развитие на по – тежка инфекция.
“Промивката ли е най - добрият начин за отстраняване на ушната кал?”
Ето защо към момента най – препоръчван е метода на аспирация. Сигурен и надежден начин за отстраняване на цялото количества насъбрана ушна кал. Времето за изпълнение е кратко, а в ръцете на опитен специалист, процедурата не крие рискове. Като недостатък трябва да се изтъкне необходимостта кабинета да бъде оборудван с аспиратор и специални за целта накрайници. Много често, за да се почисти добре ухото, то трябва да бъде предварително третиране със специални капки. Това налага още едно посещение от страна на пациента. Независимо от препоръките, всеки болен изисква индивидуален подход, което налага специалиста да избере правилният начин за почистване на ушните канали.
Като заключение може да кажем, че блокирането на ушните канали от церумен е често срещан в практиката проблем, касаещ голям процент от пациенти посещаващи УНГ кабинетите. Внезапната поява на симптомите свързани с това заболяване, водят до намален слух и болка в ушите, а тяхното неглижиране до редица усложнения. Навременно потърсена медицинска помощ, благоприятства бързото справяне със заболяването и спестява значителен дискомфорт на пациентите.
При необходимост от консултация може да запазите час на 0883/371-411 или през платформата SUPER DOC