УНГ специалистите или още Оториноларинголозите извършват голямо разнообразие от хирургични процедури при ежедневното лечение на ухото, носа, синусите, фаринкса, ларинкса, устната кухина, шията, щитовидната жлеза, слюнчените жлези, бронхите и хранопровода, както и козметични операции на главата и шията.
Разбира се, няма как, един макар и много подготвен лекар да бъде перфектен в такава обширна област. Ето защо, често предпочитана е тясната специализация според стила и предпочитанията на хирурга:
Специалистите, обучени за работа с уши, са добре оборудвани с апаратура за възстановяване на слуха чрез съвременна микрохирургия. Хирургичните техники в тази област позволяват прецизни корекции в областта на тъпанчевата мембрана, слуховите костици и вестибуларният апарат; бързото възстановяване при тежки инфекции и успешната реконструкция при различни вродени деформации.
Със своите обширни познания за главата и шията, много отоларинголози са опитни в пластичната хирургия на лицето. Тук с помощта на редица техники можем да постигнем възстановяване, реконструкция или нацяло изграждане, при тежки деформитети на носа, ушите, челюстите, скулите и цялостния контур на лицето. Присадките, клапите и изкуствените материали се използват за решаване на много проблеми, които не могат да се справят с конвенционалните хирургични методи.
Все по зачестилите туморни образувания, било те доброкачествени или злокачествени, наложиха една голяма група оториноларинголози да се обучават в планирането и провеждането на операции за тяхното лечение! Колаборацията между хирурга и онкоспециалистите, постави тенденция в западните страни за създаването за специализирани центрове, фокусирани изцяло върху този все по – разрастващ се проблем.
Отоларинголозите редовно се справят със случаи като аденоидектомия и тонзилектомия, по известни сред населението като отстраняване на сливици. Една на пръв поглед рутинна операция криеща известни рискове най – вече в следоперативния период! Ето защо към момента се използват повече от 6 различни метода за отстранява, като всеки от тях е пряко свързан със съответна апаратура. Това налага необходимостта от допълнителни курсове и квалификации за колеги решили да се посветят на работа свързана с детската патология.
Особено интересна под специалност е невроотологията (отоневрология). Колегите избрали да се развиват в тази област се сблъскват с проблеми водещи до появата на дискоординационни синдроми. Лечението на този тип заболявания изискват широки познания комбиниращи специалностите УНГ, Неврология и понякога офталмология. И тук, съвременната медицина навлиза с широка гама апаратни изследвания и проби, целящи да насочат специалиста към правилната диагноза.
С представеното по-горе кратко резюме, се надяваме, пациентите да навлязат повече в света на Оториноларингологията. Една специалност, която в 21 век се развива с бързи темпове и предоставя все повече алтернативи при лечението на голям брой заболявания с общество значение.